NASIL DAHA AROMATİK FİLTRE KAHVE YAPARIZ ?

FİLTRE KAHVE

Filtre kahve.. Küçük bir özen ve iyi bir makine ile mükemmel bir filtre kahve yapmak mümkündür. Lezzeti artırmak için demleme sürecine dışarıdan müdahale şansımızı bilinçli bir şekilde kullanarak keyifli birçok bardak harika kahve içebiliriz.

İşte çok daha iyi filtre kahve yapmak için birkaç basit kural.

  1. Makinenizin İçini ve Dışını Temiz Tutun. Saçma gelebilir, ancak kireç birikintileri ve diğer artıklar, kahvenizin acı olmasına ve aromaların kaybına neden olabilir. Ayda bir kez, 1 ölçü sirke ile 2 ölçü içme suyunu karıştırarak hazırladığınız sıvıyla makinenizi çalıştırarak temizlemeniz iyi bir fikirdir. İki kere bu karışımla çalıştırırsanız daha iyi sonuç alırsınız. Bu işlemde makinenin demleme sepetine filtre ve kahve koymayın. Bu işlemden sonra iki tur temiz suyla çalıştırarak sirkeli karışımı da temizleyin.
  2. Kaliteli Kahve Kullanın. Herhangi bir demleme yönteminde olduğu gibi, hammadde nihai ürünün kalitesinde esas etkendir. Bu nedenle taze ve nitelikli tek köken kahve kullanın.
  3. Çekirdek Kahve Satın Alın. Kahveyi demlemeden HEMEN önce öğüterek kahvenizdeki eşsiz aroma ve tatları koruyun
  4. Kaynak veya Filtrelenmiş Su Kullanın. Çoğu demleme meraklısı, demlenmeden önce suyunuzu filtrelemenizi önerir. Filtreleme şansınız yoksa kaynak suyu veya içme suyu kullanın. Belirtmeden geçmeyelim, bazı filtre kahve makinalarında özel filtre ilavesi var ve bu ürünler son derece keyifli kahve çıkarıyor. Makine satın alırken bu özelliğin olup olmadığını sorun.
  5. Kahveyi Ölçülü kullanın. İstediğiniz fincan sayısına göre kahvenizi ölçerek demleme yapın. Diğer yöntemlere göre filtre kahve ölçü hatalarını tolore edebilir. Ancak ölçüyü kaçırırsanız tatsız aromasız bir kahve alabileceğiniz gibi çok sert ve acı bir kahve de alabilirisiniz. Kullandığınız kahvenin cinsi ve çekim ayarına bağlı olarak ölçü değişebilir. Ancak bir fincana 1 çorba kaşığı kahve ile başlayın. Damak zevkinize göre azaltın veya artırın. Filtre kahve için uygun kavrumda ve uygun kalınlıkta çekilmiş kahve için ölçü 110 ml suya 5,5 gr’dır.
  6. Filtrenizi demlemeden önce durulayın. Makinenizde sabit metal ve plastik kahve değil tek kullanımlık kağıt filtre kullanıyorsanız, kahveyi koymadan önce bir miktar sıcak su ile yıkayın. Altta karafta birken suyu dökmeyi unutmayın
  7. Demleme tamamlanınca makineyi kapatın. Filtre makinesinde demlenen kahve, kahveyi sabit bir kaynama sıcaklığında tutan sıcak bir eleman üzerinde oturan cam sürahide toplanır. Bu sürahi alttan ısıtılmaya devam ettiğinden, ısıya maruz kalan kahvenin tat ve aroması bozulabilir. Bu nedenle eğer demlediğiniz kahveyi çelik termosa alma şansınız yoksa alttan ısıtmaya devam etmeyin. Makineyi kapatın ve kahveyi taze tüketin.