Jamaica Blue Mountain kahvesi

Jamaica Blue Mountain Kahvesi Neden Bu kadar Pahalı?

Jamaica Blue Mountain Kahvesi ultra premium sınıfında ve pahalı bir kahvedir.  Bu değerli kahve, kahve dünyasında ahşap varillerde saklanan ve satılan tek kahve olarak da ayrıcalıklıdır. Yüksek talep ve sınırlı arz, fiyatı yükselten en temel etkendir. Aşağıda, Blue Mountain kahvesinin üretim maliyetini ve dolayısıyla satış fiyatını yükselten 5 nedeni sıralayacağız.

Sebep # 1 – Blue Mountain’da kahve üretimi oldukça az

Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, Jamaica’daki kahve yetiştirme alanı çok küçüktür.

Ayrıca, Jamaica’da yetişen kahvelerin tümü Blue Mountain Kahvesi olarak sınıflandırılmaz.

Bu tanımlama yalnızca Kingston’un kuzeyindeki dağlarda küçük bir alanda ve yalnızca 3.000 feet’in üzerindeki yükseklikte yetiştirilen kahvelere uygulanabilir.

Basitçe söylemek gerekirse, orijinal Jamaica Blue Mountain kahvesi çok azdır. Ve mahsulün %80’i her yıl Japonya’ya satıldığından, çok azı diğer ülkelere ihraç edilmektedir.

Sebep # 2 – Büyüme koşulları eşsiz

Jamaica Blue Mountain’ın sisle kaplı ve bulutlu vadileri bu eşsiz kahvenin doğal yetişme ortamıdır. Dağın serin ikliminde, kahvenin çiçeklenmesinden meyvesinin toplanmasına kadar yaklaşık 10 ay geçer. Bu, diğer ülke ve bölgelerdeki sürenin yaklaşık iki katı uzun bir süredir. Eşsiz olağandışı volkanik toprağa bu eşsiz iklimi ekleyin, bu kahvenin neden kendine has tada sahip olduğunu anlayacaksınız.

Sebep # 3 – Kahvenin meyvelerini toplamak fazlasıyla emek yoğun bir işlem

Pek çok ülkede, kahve ya düz arazide ya da tepelerde yetiştirilmektedir.

Jamaica Blue Mountain’ın yüksek kesimlerinde durum böyle değil. Geniş, düz bir büyüme alanı yoktur. Kahve ağaçları, arazinin izin verdiği küçük gruplar halinde ekilir. Ve bu zemin 70 derece kadar dik olabilir. Yağmurlu ve kaygan yamaçlarda kahve toplamak hem zor hem de çok tehlikelidir.

Jamaica Blue Mountain bölgesinde yükselen kahvelere ulaşmak, dünyanın başka yerlerinde olduğundan çok daha fazla emek isteyen bir iştir.

Sebep # 4 – Ön Kalite kontrol

Kahve çekirdekleri işlendikten ve “yeşil” çekirdek haline geldikten sonra, boyuta göre derecelendirilir ve hatalar için kontrol edilirler.

Önce, çok büyük ve çok küçük çekirdekler ayrılırlar. Bu çekirdekler sadece yurtiçi kullanıma verilirle,r ihracatta kullanılmazlar. Genellikle, çekirdeklerin sadece %85’i ihracat için yeterlidir.

Daha sonra, el ile tek tek tüm hatalı çekirdekler sıralanır, ayıklanır ve atılırlar. Birçok ülkede bu sıralama işlemi artık makine tarafından yapılmaktadır. Ama Jamaica’da bu elle yapılır. Böylece şekil bozukluğunun dışında renk değişimleri de tespit edilir ve bu çekirdekler satışa sunulmadan reddedilirler.

Jamaica Blue Mountain kahvesinin yetişmesi ve toplanmasında olduğu gibi, çekirdeklerin işlenmesi ve ayrıştırılması çok fazla özen gerektirir.

Sebep # 5 – İkinci Kalite kontrol

Jamaikalılar eşsiz bir kahveye sahip olduklarını bilirler. Blue Mountain Kahvesi olarak onaylanan çekirdeklerin kalitesini garantilemek için Jamaica Kahve Endüstrisi Kurulu çok sıkı denetimler yapar.

Jamaica Kahve Endüstrisi Kurulu sadece kahve yetiştiricilerini ve işleyicileri eğitmekle kalmaz, aynı zamanda kahvenin yetiştirilmesi, toplanması, işlenmesi ve kavrulması için de açık kurallar koyar.

Bir kahve yetiştiricisi veya işleyicisi kahvesini satmak isterse, o kahvenin ilk önce Jamaica Kahve Endüstrisi Kurulu tarafından tadılması ve değerlendirilmesi gerekir.

Bu değerlendirme/cupping çok formal kurallarla ve titizlikle yapılır.

Yetiştiricinin ve işleyenin şöhreti ya da itibarı ne olursa olsun, bir kahve yeterince iyi görülmediyse reddedilir.