Kolombiya Kahvesi Neden Bu Kadar İyi?

KOLOMBİYA KAHVESİ

Kolombiya kahvesi kalitesi ve lezzetli tadıyla dünyaca ünlüdür. Peki bir ülkenin kahvesini diğerinden daha iyi yapan şey nedir? Kolombiya kahvesini neyin bu kadar güzel yaptığını keşfetmek için okumaya devam edin.

Kahvenin kalitesini belirleyen üç ana faktör vardır. Aşağıda bu üç faktörün muhteşem Kolombiya kahvesinin yetişmesinde neden önemli olduğunu ve nasıl fark yarattığını anlayacağız.

Coğrafya ve İklim

Kolombiya, büyümek için tam olarak doğru koşullara ihtiyaç duyan hassas bir ürün olan kahveyi yetiştirmek için mükemmel bir coğrafyaya sahiptir. Kolombiya kahvesinin lezzetindeki zenginlik temel olarak mükemmel bir iklim, mükemmel toprak ve doğru miktarda yağışa bağlıdır. Kahve, yılda en az 200 santimetre (80 inç) yağış alan yerlerde ve sıcaklığın donma noktasının altına asla düşmediği yerlerde büyür.

Kolombiya’nın dağlık arazisi, tropik konumu, yüksek yağış oranı, doğru miktarda güneş ışığına sahip olması ve nispeten ılıman iklimi inanılmaz derecede mükemmel bir kahve yetiştiren ülke olmasında temel etkenlerdir. İnsanlar sık sık Kolombiya’nın şaşırtıcı biyolojik çeşitliliği ve arkadaş canlısı yerlileriyle kutsandığını söyler. Bu ülkenin en büyük şansı, dünyanın en iyi kahvelerini yetiştirmek için ideal bir iklim ve coğrafyaya sahip olmasıdır.

Büyüme ve hasat süreci

Bu faktör, birinci sınıf kahve üretmeye gelince küçümsenemez bir etkiye sahiptir. Kahve çekirdeği yetiştirme ve toplama yöntemleriniz özensizse veya kötü uygulanmışsa, mükemmel iklime ve araziye sahip olmak yeterli değildir. En iyi kahve ideal olarak ağaçlar ve muz bitkileri ile çevrili dik yamaçlarda yetişir, muz ağaçlarının gölgesi çok ihtiyaç duyulan gölgeyi sağlar ve sıcak güneşte çekirdeklerin kavrulmasını önler. Kolombiya’da hasat elle yapılır, olgunlaşan kahve meyveleri elle toplanır. Bu çok zahmetli bir iştir. Kolombiya’daki yaklaşık 600.000 kahve üreticisinin her biri, kahvelerinin hasadını elle yapıyor. Bu fark yaratan önemli bir etken.

Kahve Türü

En genel sınıflamaya göre, üretimi yapılan iki farklı tür kahve çekirdeği vardır: narin ve lezzetli Arabica ve tat profili ve kalitesi düşük olan robusta. Kolombiya, mükemmel arazisi ve iklimi ile, % 100 Arabica kahvesi üreten tek ülkedir diyebiliriz. Bu ülkede Robusta kahve yetiştirilmez.

Arabica türü, yaygın olarak üstün ve nitelikli kahve olarak kabul edilir ve daha az kafein içerir– robustadaki miktarın yaklaşık yarısı – ve daha güçlü asidik notaların yanı sıra daha tatlı ve daha hafif bir tadı ile tercih edilir. Kısacası, Arabica, robustadan daha lezzetli, daha zengin bir fincan kahve verir ve Kolombiya’nın% 100 Arabica yetiştiricisi olma statüsü kahvelerindeki şaşırtıcı lezzetin sırrıdır.