Etiyopya Kahvesi: Kahvenin Ana Vatanı

ETİYOPYA KAHVESİ

Etiyopya kahvesi ve eşsiz güzellikleri..

Etiyopya (eski adıyla Habeşistan) kahvenin doğduğu yerdir. Etiyopya tarihinde, bir Etiyopyalı keçi çobanı olan Khaldi’nin MS 800‘lü yıllarda kahveyi keşfettiği ve kahveden büyülü bir meyve olarak yararlandığı iddia edilmektedir.
Efsaneye göre, çoban keçilerini ağaçların arasından kahve meyvesini yerken ve çılgınca dans ederken gördü ve kahveyi keşfetti.

Etiyopya kahvenin orijinal evidir, anavatanıdır. Kahve ağaçları bu topraklarda yüzlerce yıldan bugüne vahşi doğada özgürce büyüdü. Doğa burada, yapay hiçbir şey eklenmeden inanılmaz kahveyi üretmek için son derece bereketli ve cömerttir.

Etiyopya’da binden fazla kahve çekirdeği türü vardır. Güneydeki dağlık bölgedeki yüksek kotlar, mükemmel yetiştirme koşulları sağlar. Çoğu kahve, diğer bitkilerin yanında veya gölgesinde tarımsal kimyasallar ve yapay gübreler kullanılmadan yetiştirilir.

ETİYOPYA KAHVESİNİN TAT PROFİLİ: Ne Beklenmeli?

Etiyopya’dan gelen kahve, parlak meyveli ve bitkisel lezzetleriyle bilinir.
Bu kahveler tipik olarak daha yüksek bir asitliğe, genellikle orta gövdeye ve karmaşık lezzet notalarına sahiptir.
Toplanan kahve meyvesinin işlenme şekli kahvenin nihai tadına büyük etki yapar.
Etiyopya’da toplanan kahve iki şekilde işlenir.
Yıkamalı yöntemde, toplanan meyvelerin etli kırmızı bölümü çıkarılır ve meyvenin ortasındaki çekirdek meyve kalıntılarından kurtulana kadar yıkanır. Daha sonra kurutulur. Bu yöntemle işlenmiş kahve parlak ve karmaşık notalar sergiler ve berrak bir lezzete kavuşur. Yasemin ve limon otu tat ve aromaları ile ağızda çok temiz bitiş verir.  
Yaygın olarak uygulanan doğal işleme yönteminde ise, kahve çekirdeği kırmızı etli meyvesi ile birlikte kurutulur. Bu yöntemle işlenen kahve çekirdeği, yaban mersini gibi meyveli notalarla daha fazla demlenir ve şuruplu bir gövdeye sahip derin çikolata alt tonları içerir.

ETİYOPYA’DA GELENEKSEL KAHVE SEREMONİSİ

Etiyopyalılar için kahve o kadar önemlidir ki, kelimenin tam anlamıyla günün her saatini kahve içerek geçirirler. Etiyopya’da kahve ikramı ve kahve sohbetleri en önemli sosyal aktivitelerdir. Kahve içmeye davet edilmek bir saygı ve dostluk işaretidir.
Her tören 2-3 saat sürer ve aileler çoğunlukla bu ikram ve sohbetleri günde 2-3 kez tekrarlarlar.
Bu, tüm aile için, hatta çocukların büyüklere kahve servisi için katıldığı bir olaydır. Konuklar sıkça davet edilir ve sohbetler siyasetten yerel topluluğun gündelik hayatlarına kadar çeşitlilik gösterebilir.

ETİYOPYA KAHVESİ İÇİN EN İYİ DEMLEME YÖNTEMİ

Auto Drip-Filtre Kahve Makinesinde Demleme

Etiyopya kahveleri hafif gövdeli ve parlak asiditeye sahip olduklarından filtre kahvde oldukça iyi bir performans sergilerler. Kağıt filtre, kahvenin lezzetlerine çok fazla netlik kazandırarak mükemmel asit ve gövdeli mükemmel bir fincan kahve verir.

Pour Over-Üstüne Dökme ile Demleme

En iyi sonuçları elde etmek için önerilen yöntem pour over demleme yöntemleridir. Manuel olarak uygulanan pour over-üzerine dökme yönteminde demleme işleminde daha fazla değişken ( su sıcaklığı, kahve /su temas oranı, demleme süresi) kontrol edildiğinden çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

Yıkanarak (washed) işlenmiş Etiyopya kahvesi için Chemex önerilmektedir. Chemex’in kalın kağıt filtresi ile bardak çay benzeri parlak ve temiz lezzet notaları verir. Elde edilen kahve mükemmel asidite ve gövdeye sahip olur.

Doğal işlenmiş (natural) Etiyopya kahvesi için V60 yöntemi ile demleme önerilmektedir. Bu yöntemle, kahvenin şuruplu gövdesi, parlak ve asitli meyve notaları daha iyi ortaya çıkarılabilmektedir.

Cold Brew-Soğuk Demleme

Meyveli ve bitkisel notaları nedeniyle Etiyopya kahvesi ile harika, serinletici bir soğuk demleme veya buzlu kahve yapılabilir. Bu yöntemle kahveyi iri çekmeyi unutmayın. Zira, asidite artacak ve ekşilik belirginleşecektir. Soğuk demlenmiş bir Etiyopya kahvesi pürüzsüz bir yapıda ve yaban mersini ve şeftali notalarında harika bir içecektir.