El Salvador Yöresel Kahve

COFFEETROPIC TERRA SERİSİNE YENİ BİR ÜLKE GELİYOR: EL SALVADOR !!!

Coffeetropic, kahve sever dostlarını “COFFEE BELT” olarak adlandırılan kahve coğrafyasından en az 20 ülke kahvesiyle tanıştırmayı hedefliyor. Kahveyi ve onun hikayesini paylaşırken, size bir fincan harika kahveyle farklı bir deneyim ve macera yaşatmak istiyor. Yeni üyemizi, Orta Amerika’nın küçük bir ülkesinden El Salvador’dan getiriyoruz. Bu ülkenin tarihi kahveyle yazıldı dersek abartmış olmayız. Neden mi?  İşte, El SALVADOR ve kahvesinin hikayesi…

El Salvador, Orta Amerika ülkelerinin en küçüğüdür, ancak bu boyutsal karşılaştırmanın sizi aldatmasına izin vermeyin. Bu coğrafyada, sürekli olarak yüksek standartlarda olağanüstü kahve üretilir. El Salvador’da kahvenin tarihi, halkın kendi gelişimi ile ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır. 1700’lerin sonlarında ülkeye giren kahve, ülkenin başlıca ihracatı olan indigo bitkisini hızla yerinden ederek 1920’lerde tüm El Salvador ihracatının %90’ını oluşturmayı başarmıştır.

Bu önemli üretim, büyük toprak alanlarına sahip olan ve El Salvador yönetimine çok bağlı olan elitlerin mülkiyetinde idi. Bu durum ülkenin kalkınması için olumsuz ve olumlu sonuçlar doğurdu. Bir yandan, kahve ekonomisinin elit liderleri (ve halk), kahve endüstrisine fayda sağlayan yollar gibi iç altyapıya yoğun bir şekilde yatırım yaptı. Öte yandan, topraksız olanlar (El Salvador’un nüfusunun çoğunu teşkil ediyordu) üretilen servetten büyük ölçüde pay alamadı.

1970’lerde El Salvador, dünyanın en büyük 4. kahve üreticisi idi; bu sıra ülkenin büyüklüğü göz önüne alındığında dikkate değer bir üretimi işaret eder. Bununla birlikte, ekonomik büyüme için kahveye aşırı bağımlılık ve yürütülen politikalar, 1979’dan 1992’ye kadar süren bir iç savaşa neden oldu. İç savaş döneminin ardından ülkede çok ciddi bir toprak reformu yaşandı ve mevcut büyük mülkiyetler yeniden parçalanarak dağıtıldı. Bugün, ülke üreticilerinin %95’i 20 hektardan daha az bir alanda kahve yetiştiriyor ve hiçbir kimse 245 hektardan fazlasına sahip olamıyor.

El Salvador’da üretilen kahvenin %95’i, ürün kalitesini yükselten gölgeli arazide yetiştirilmektedir. Bu özel üretim alanlarına, çiftçilerin tutkusu ve uzmanlığı eklendiğinde ülkede yüksek kalitede kahve üretiminin devamı sağlanmaktadır. Ayrıca, günümüzde kahve üreticileri El Salvador kahvesini hem yurtiçinde hem de yurtdışında desteklemek ve tanıtmak ve ülke içindeki üreticilere destek sağlamak için harika çalışmalar yapan Salvador Kahve Konseyi-Consejo Salvadoreño Del Café tarafından desteklenmektedir.

Santa Ana Volkanik Dağı

COFFEETROPIC TERRA SINGLE ORIGIN EL SALVADOR- Santa Ana Volcano, El Salvador’un Batısında yer alan Apaneca-Ilamatepec sıradağlarının bulunduğu volkanik bölgede yetişen tek kökenli ve dünyada en iyiler sınıfında olan yüksek kaliteli kahve çekirdeklerinden özenle işlenerek sunulmaktadır.

Bu bölge, El Salvador’un ünlü Santa Ana volkanının (En son patlama 2008 yılında) yakınında olup, ülkenin en meşhur ve büyük çiftliklerini içermektedir.

EL SALVADOR’dan gelen bu çok özel kahvemizin her fincanında tatlı dengeli çikolata ve kırmızı meyve notaları ile keyif yolculuğuna çıkacaksınız.

El Salvador’da dedikleri gibi… İç ve Gülümse!