Nitelikli Kahve Nedir?

Nitelikli kahve; sürekli olarak kaliteyi en yüksek önceliğe sahip kılmak için, yaptığı işi hayatının işi olarak yapan adanmış insanların varlığıyla hayat bulmuştur. Bu, bir kahve çekirdeğinin yaşam döngüsünde sadece bir kişinin yapabileceği bir iş değildir. Nitelikli kahve, sadece kahvenin üretim sürecinde yer alanların tümü, uyum içinde çalıştıklarında ve baştan sona standartlara ve mükemmelliğe odaklanmaya devam ettiğinde ortaya çıkabilir. Bu, kolay elde edilen bir başarı  değildir. Kendini nitelikli kahveye adamış insanların sayesinde şu anda dünyanın dört bir yanında ve ülkemizde nitelikli kahve satışı yapan firmalar mevcut.

Hayatının İşi, Nitelikli Kahve Olan İnsanları Tanıyalım

Kahve Çiftçisi

Muhteşem bir fincan kahve,  yüksek kalitede kahve yetiştirme yaklaşımını nesiller boyu sürdüren üretici ailelerle başlıyor. İlk hasattan yıllar önce dünyadaki en rafine, en kaliteli kahveyi üretme heyecanı ve isteği ile başlayan serüven, kahve yetiştiricisinin hayatının işine dönüşür. Onlar için önemli olan nicelik değil niteliktir. Sadece kusurları olmayan ve olgunluk zirvelerinde toplanan kahveler, onları şekillendirecek olan sonraki ellerde işlenmeye devam edebilecektir. Bu da, çiftçinin kaliteyi talep eden, daha yüksek kar seçeneği ile kahve çiftçisini destekleyen alıcılarla bağlantı kurabilmesini sağlar.

Yeşil Kahve Alıcısı

Yeşil kahve hasattan sonra, Kahve Kalite Enstitüsü (CQI) tarafından Sertifikalı Q Sınıfı Değerlendirici veya SCA tarafından onaylanmış yeşil kahve tadımcısına aktarılır. Bu kişiler seçkin bir damak tadına sahiptirler ve “cupping” denilen tadımlar yoluyla kahve kalitesini ya da demlenmiş kahvenin niteliklerini sistematik olarak belirleyebilirler. Profesyonel bir tadımcı, kahvenin puanını değerlendirebilir ve özel bir kalitesinin olup olmadığını belirleyebilir. Hangi kahveleri kendi tekliflerine dahil edeceğine karar verebilir ve tüketiciye sunulmak üzere her kahve için tadım notları ve tarifleri geliştirebilir. Yeşil kahve alıcısı, kahveye ilişkin bilgileri kavurucu ve kafe personeline iletmede büyük bir role sahiptir.

Kavurma

Yüksek kaliteli kahveler, bu özel çekirdekleri ustaca pişirmek konusunda bilgi ve deneyim sahibi kavurma ustaları tarafından kahve kavurma makinesine aktarılır. Kahve kavurma, özel seviye kavurma profilleri üretmek için yüksek derecede bilgi ve tecrübe gerektiren bir sanattır. Kavurma işlemi sırasında kahvenin yakından izlenmesi gerekir ve en yüksek kalite ve lezzette kavrulmuş çekirdek elde etmek için ısı transferi, termodinamik ve kahve kimyasına ait bilimsel prensipler uygulanmalıdır.

Barista

Kavrulmuş nitelikli kahve çekirdekleri tüketici ortamına ulaştığında, yüksek bir kalite kontrolü sağlamak için 3 seviyeli denetimden geçmiştir, ancak süreç henüz tamamlanmamıştır. Özel eğitimli ve deneyimli profesyonel bir Barista’nın elinde çekirdeğin döngüsü tamamlanır. Baristlar, kahve çekirdeğinin kökeni hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Onlar, demlenmiş kahvede lezzet profillerinin nasıl ortaya çıkacağını gösterirler. Nitelikli kahve çekirdeği düzgün bir şekilde demlenmemişse, gerçek lezzet potansiyelinin kaybedilmesi mümkündür; Barista her çekirdeğin tat ve aroma vaatlerine ulaşmasını sağlar.

Tüketici

Bu listede kendinizi görmeyi beklemiyor musunuz? Aslında, nitelikli kahve alternatiflerini aktif olarak araştırıp seçimini yaparak kahve çekirdeğinin yaşam döngüsünü tamamlayan tüketicidir.

Elinizde tuttuğunuz fincandaki keyifli kahve ve onun hikayesini öğrenmek için daha fazla zaman ayırın. Seçimleriniz, sadece daha yüksek bir tat ve lezzet kalitesi standardına olan bağlılığınızı değil, aynı zamanda yol boyunca katkıda bulunan her insan için daha yüksek bir yaşam standardı taahhüdünü de gösterir.