SOĞUK DEMLEME KOYU KAHVE….

Sıcak yaz günlerinde, buzzz gibi bir fincan koyu kahveyi keyifle yudumlamak kahveseverlerin yeni alışkanlığı oldu.


Üzerinden buzlu su damlatılarak (Cold/Ice Drip) hazırlanan, buzdolabında 10-12 saat soğuk suda bekletilerek (Cold Brew) hazırlanan soğuk demleme kahvenin tadını çıkarmak, günümüzdeki en son ve özel kahve trendi olarak zirveye çıkıyor. Elbette, uzun zamandır frapé’ler ve smoothie’ler gibi içine süt, krema ve aromalı şuruplar ilave edilerek hazırlanmış soğuk kahveler vardı. Ancak yeni nesil soğuk kahve trendi, “kaliteli, özel bir koyu kahve deneyiminin soğuk veya buzlu bir versiyonunu” sunmaya çalışarak önceki ürünlerden farklıdır. Burada asıl aktör kaliteli koyu demlenmiş kahvenin kendisidir. Aroma, şurup ve diğer tatlandırıcılara yer yoktur.

Çekilmiş kahvenin soğuk veya buzlu suda uzun süre bekletilmesi veya buzlu su ile damlama yöntemiyle yavaşça temas sağlayarak kahvenin demlenmesi, Japonya’da 1600’lere kadar gitmektedir. Bu nedenle soğuk demleme ekipmanlarının çoğunun çıkış noktası Japonya olmuştur.

Kahve kültürünün Japonya’da bu kadar eski ve köklü olması şaşırtıcı değil mi?

Yeni Dünya’nın bu Japon buluşu kahveye ilavesi pazarlanması konusunda olmuştur. Amerikan tarzı pazarlama ve satış stratejileri bu kahveyi şık şişelere ve kutulara koyarak uzun süre saklanmasını, dağıtımını ve tüketiciye ulaşımını kolaylaştırarak yaygınlaşmasını sağlamıştır.

Yazın da Kahve Aşkı‘mız bitmesin….