Doiminic Santo Domingo kahvesi ile mükemmel french press nasıl yapılır?

Dominic Santo Domingo ile Mükemmel French Press Nasıl Yapılır?

French Press Nedir?

French Press günümüzde kahveseverlerin en çok tercih ettiği kahve ekipmanlarının başında gelir. Silindir bir beher, kahve taneciklerinin su yüzeyine çıkmasını engelleyen pistona bağlı bir metal filtre ile genellikle metal ya da plastik sapı olan bardak şeklinde bir kahve ekipmanıdır. Cam beher içerisinde bulunan kalın öğütülmüş kahvenin piston yardımı ile aşağı yönde ittirilerek kahvenin sıkıştırılması ve beher tabanına hapsedilerek demlenen kahvenin süzülerek filtre yüzeyine çıkması ile elde edilir.

 

French Press Nerede İcat edildi?

İsmini göz önünde bulundurursanız, French Press’in, Espresso’nun memleketi İtalya’da icat edildiğini öğrenmek şaşırtıcı olabilir. Klasik tasarımını koruyarak günümüzde kullanımı en yaygın kahve demleme ekipmanı olan French Press 1929 yılında Milan’da patentlendi.

Dominic Santo Domingo ile Mükemmel French Press Nasıl Demlenir?

1.Sıcaklık

Suyu 93° ‘de kaynatın.
İpucu: Su hazır hale geldikten sonra 30 saniye dinlendirin.

2.Ölçü ve Hazırlık

22 gr taze kavrulmuş Coffeetropic TSO Dominic Santo Domingo kahve çekirdeğini tartın ve French Press’inizi, içerisine bir miktar sıcak su dökerek ısınmasını sağlayın.
İpucu: Ölçünüz yoksa 2 yemek kaşığı kahve çekirdeği yeterli olacaktır.

3. Öğütme

Kahve çekirdeklerinizi Filtre’den daha kalın Coarse öğütün.
İpucu: Öğütme derecesi için deniz tuzu kalınlığı iyi bir örnektir.

4.Blooming (Çiçeklenme)

22 gr Coffeetropic TSO Dominic Santo Domingo’yu French Press içerisine boşaltın. Ardından 50 ml sıcak su ilave ederek tahta kaşık yardımı ile karıştırın ve 30 sn bekleterek çiçeklenmesini sağlayın.
İpucu: Öğütülmüş kahve sıcak su ile biraraya geldiğinde karbondioksit genişler ve sızar, kahvede görülen bu duruma bloom yani çiçeklenme denir. Karbondioksit ve diğer gazlar salındığında kahve suyu emmeye karşı daha hassas olur ve bu da kahvenizin aromasını arttırır.

5. Sıcak Su

Çiçeklenme tamamlandıktan sonra kalan suyunuzu (300ml) French Press’in içerisine dökün.
İpucu: En ideal kahve/su oranı 1:16’dır. Yani 16gr suya 1gr kahve gelmektedir.

6. Piston

Pistonu yerleştirin ve French Press’in yarısına gelecek kadar ittirin ve tekrar yukarıya çekin. Bu işlemi de yaptıktan sonra 4 dakika dinlendirin.
İpucu: Pistonu en başta yarıya indirip çekmek ekstraksiyonu sağlar

7.Tadını Çıkarın

Coffeetropic TSO Dominic Santo Domingo French Press kahveniz hazır, afiyet olsun. 🙂