KENYA KAHVE ÇEKİRDEKLERİ

KENYA KAHVESİ

Kenya kahvesi çekirdekleri, karmaşık meyve tonlarıyla (bergamot, karpuz, limon) belirgin şarapsı asiditeleri, çok hoş tat ve aromaları ile iyi bilinir ve ayırt edilirler.

Etkili tatlılıkları ve güçlü karakterleriyle tanınan Kenya kahvelerinin tadım notaları Etiyopya Harrar’a benzer, ancak Etiyopya kahvelerinden daha gövdeli ve zengin bir lezzete sahiptirler.

EN İYİ KENYA KAHVELERİ

İyi bir Kenya kahvesi canlı, temiz ve berraktır, ince veya narin değildir ve genellikle çok dengelidir. Aroma ve tat profilinde “Limonlu turunçgil notaları, karabiber tonları” bulunabilir. İyi ve özgün bir Kenya kahvesinden sonra ağızda kalan tat limonlu, bergamotlu çay tadıdır.
Dünyanın en kaliteli premium gurme kahvelerinden bazıları, karla kaplı Kenya ve Aberdare Dağlarının eteklerinde ve çevresindeki yüksek platoların volkanik topraklarında, deniz seviyesinden 1.400 metreden 2.000 metreye kadar değişen kotlarda yetiştirilmektedir.

Kenya kahvesi yetiştirme bölgeleri Nyeri, Ruiri, Thika, Kirinyaga, Mount Kenya’nın batısı, Kiambu ve Muranga’dır. Birinci sınıf Kenya kahvesinin yetiştiği bu alanlar, vahşi yaşamı destekleyen çok çeşitli yerli orman ekosistemini içerir.
Bir fincan Kenya kahvesinin dünyadaki en iyi beş kahveden biri olarak bilinmesinin bir nedeni, kahve dünyasında çok farklı lezzete sahip olmasıdır. En yüksek puan alan Kenya kahvelerinin en fazla aromatik yağlara sahip olduğu söylenen en büyük çekirdekleri Kenya AA olarak derecelendirilmiştir.

KENYA KAHVESİ İÇİN EN İYİ DEMLEME METODU
Kenya kahvesinin kendine özgü aroma ve tatlarını en iyi alabileceğiniz demleme yöntemi pour over-manuel demleme (V60, Chemex, French Press vb) yöntemleridir. Filtre kahve olarak da benzer sonuç alınabilir. Bu yöntemler için en uygun kavurma derecesi ise orta kavrum olacaktır.