x

KAHVELİ İÇECEKLER

Kahve ile yapılabilecek içecekler sizin hayal gücünüzle sınırlı desek inanın abartmış olmayız. Bu yazıda, çok bilinen kahveler ve kahve türevi nefis içecekler hakkında bilgiler bulacaksınız.

1. Türk Kahvesi

Çoğumuzun önceliği ve gönlü hala Türk kahvesindedir. Bu geleneksel kahvenin yapımında Arabica türü kahve çekirdeklerinin orta derecede kavrulup çok ince öğütülmesinden elde edilen toz kahve kullanılır. Posası süzülmeden içilen nadir kahvelerden biridir. Hatta posasına kahveye özel bir sözcük olan “telve” denir. Soğuk suya atılan öğütülmüş kahve; en ideali bakır cezvede, köpüğü yükselene kadar kaynatılır. Kendi özel fincanında sunulan bol ve yumuşak köpüklüsü makbul bu kahveye, lokum çok iyi eşlik eder. Tabi yanında olmazsa olmaz hoş sohbet ve kişiye özel kahve falı…

2. Espresso

Bu kahvenin oriininin İtalya olduğu söylenir. Espresso isminin de İtalyanca ekspres yani hızlı anlamına gelen sözcükten geldiği bilinir. Türk kahvesinden biraz daha kalın ancak filtre kahveden daha ince öğütülen kahveden yapılır. Özel espresso makinesinde, sıkıştırılmış kahveden yaklaşık 90 derece sıcaklıkta ve atmosfer basıncının 9 katı büyüklükte bir basınçla yaklaşık 30 saniye sıcak su geçirilerek yapılır. Bir içimlik (shot) espresso, bir Türk kahvesi fincanına eş değer miktardadır.

Espresso Bazlı Kahveler

Latte


1 ölçek espresso kahvenin üzerine 3 ölçek süt ve 1 ölçek köpürtülmüş süt veya krema ilave edilerek yapılan kahvemize Latte ismini veriyoruz.

Capuccino


1 ölçek espresso kahvenin üzerine 1 ölçek süt ile 3 ölçek süt köpüğü koyarak elde ettiğimiz kahveye cappuccino diyoruz. Bu kahve latteye göre daha köpüklüdür.

Mocha


Espresso kahvenin üzerine çikolata ve süt ilave ederek yaptığımız kahveye Mocha diyoruz.

Americano


Espresso kahveyi bir miktar sıcak su ile seyrelterek elde ettiğimiz kahvenin ismi Americano’dur.

Macchiato
Espresso kahveye çok az köpürtülmüş sütün üstte leke/benek oluşturacak şekilde ilave edilmesiyle hazırlanır. İtalyanca benekli anlamına gelen macchiato üzerindeki köpüğe karşın sert bir kahvedir. Bazı olan espressoya tat olarak çok ihanet etmez. Ancak, bir başka macchiato türü olan Latte Macchiato’da altta ısıtılmış süt ortada espresso ve onun üstünde az miktar süt köpüğü bulunur. Benek ise espresso kahve ile yapılır. Espresso Macchiato’da benek süt köpüğü ile yapılır. Espresso Macchiato’nun aksine daha kremimsi ve içimi yumuşaktır.

Espresso Macchiato

Latte Macchiato

3. Filtre Kahve

Demlemede kullanılacak filtreleme ekipmanına bağlı olarak ince, orta veya kalın öğütülmüş kahvenin sıcak su ile demlenmesi ile elde edilen kahvedir. En çok bilinen yöntem olan French Press ile demlendiğinde kahve metal filtre ile süzülür. Elektrikli filtre kahve makinalarında ise kahve kağıt filtrenin içinde bulunur, üzerinden sıcak su akıtılarak kahve yapılır.
Press kahve yöntemi ile yapılan demlemede kahve uzun süre sıcak su ile temas ettiğinden ve kahveye aromayı veren kahve yağı kağıtta olduğu gibi emilmeyip direk suya karıştığından daha lezzetli ve hoş kokulu kahve elde edilir.

4. Çözünebilir (Hazır/Instant) Kahve

Kahve, birçok endüstriyel üretim sürecinden geçirilerek suda hızla çözünür hale getirilir. Demleme kahvelerin aksine, bu kahvede kahve tozu suyun içinde kalır. Tadı ve aroması doğallığını kaybettiğinden batılı ülkelerde tercih edilmeyen bir kahvedir.

5. Soğuk Kahve

Kahve denince genellikle aklımıza hoş kokulu sıcak içecek gelir. Ancak, sıcak su ile demleme dışında da kahve hazırlama yöntemleri mevcuttur. Özellikle yazın harika bir alternatif oluşturan bu kahve yapımı 3 farklı şekilde yapılabilir. Bu şekilde hazırlanan kahve sıcak su ile hazırlanan kahveye göre daha yumuşak içime sahiptir.

COLD DRIP (Soğuk Damlama)
Buzlu suyun saniyede 1 damla olacak şekilde öğütülmüş kahvenin üzerinden geçirilmesiyle yapılan kahvedir.

COLD BREW (Soğuk Demleme)
Kalın çekilmiş kahvenin suyla en az 12 saat soğutucuda bekletilmesi ile hazırlanır. Demleme işlemi sonunda, kahve sudan filtre ile ayrılarak içilir.

ICE COLD COFFEE (Buzlu Kahve)
Sıcak demlenmiş kahveye buz atılarak hazırlanır.